Study Groups

Attending our study groups are free.
You should bring your own computer to attend study groups.
Announcements about study groups will published via e-mail.
Language of study groups is Turkish.


Algorithm

Algorithm

Algoritma bir sorunu çözmek veya belirlenmiş bir amaca ulaşmak için tasarlanan yola, takip edilen işlem basamaklarıdır. Algoritmalar açıkça belirtilmiş bir başlangıcı ve sonu olan işlemler kümesidir. Amaca ulaşmak için işlenecek çözüm yolları ve sıralamaları belirlenir ve algoritma bu sırayı takip ederek en mantıklı çözüme ulaşır.
Bu çalışma grubunda, en temel algoritma bilgilerinden başlayarak günlük hayatta veya kod yazarken karşımıza çıkan problemleri en verimli ve en mantıklı şekilde çözüm yoluna ulaştırmayı öğreneceğiz. Competitive Programming’e yumuşak bir giriş yapıp her ay yapacağımız yarışmalarla, öğrendiklerimizi soru tiplerine uyarladıktan sonra bilgilerimizi uygulama fırsatı bulacağız.
Eğer siz de algoritma becerilerinizi geliştirmek, akademik başarınıza katkı sağlamak ve mülakatlarda bir adım öne geçmek istiyorsanız derslerimize sizi de bekliyoruz.

*Kursa katılım için en az bir programlama dili bilinmesi beklenmektedir.

 • Starting Date: 9 October 2019 – 17:30
 • Group Manager: Başar Demir
 • Course Duration:-(Wednesday)
 • Location: EEB 5101
Contract First Api Development
React Native

React Native

Son yıllarda akıllı mobil cihazların kullanımı çok yaygınlaşmıştır. Android mobil işletim sistemleri marketinin %76’sını, iOS ise %22’sine sahiptir. Bu yaygınlıklarından dolayı şirketler, ürünleri bu yaygın pazarda ortaya sürmek ister. Şirketler, iOS için bir uygulama ve Android için de bir uygulama geliştirmek zorunda kalırlar. React Native, developerların hayatını kolaylaştırmak için Facebook tarafından geliştirilen React projesinin ardından React Native projesini çıkartmışlardır. React Native, cross-platform native uygulama geliştirmek için kullanılır. JavaScript ya da TypeScript ile yazılır. Özellikle son yıllarda Facebook, Instagram, Discord, Tesla gibi birçok şirketin tercih ettiği bir frameworktür. Microsoft da son yıllarda React Native’e destek vererek React Native Windows’u çıkartarak Windows’a native uygulama yapabilmeye de olanak sağlamıştır. React Native öğrenmenin bazı avantajları: Kolaylıkla sektörün ihtiyaç duyduğu iOS ve Android uygulaması geliştirmek, uygulama geliştirme süresini azaltmak, React’e olan yakınlığından dolayı React ve Node.js öğrenmektir. Eğer mobil uygulama geliştirmeye merakınız varsa kursa gelmenizi bekliyoruz. Kurs çoğu katılımcıda Android üzerinden gidilecektir ama cross-platform olduğu için aynı kod iOS’te de çalışacaktır. Gelmeden önce biraz JavaScript bakmanız ve bilgisayarınıza Android SDK, React Native CLI tavsiye edilir, bunların kurulumu sırasında sorun yaşanırsa ilk dersten sonra bakılacaktır.

 • Starting Date: 10 October 2019 – 17:30
 • Group Manager: İbrahim Berat Kaya
 • Course Duration:6-weeks(Thursday)
 • Location: EEB 5101
Deep Learning

Deep Learning

1970’lerde, insan beynini matematiksel bir şekilde nasıl ifade ederiz sorusuyla başlayan ve günümüze kadar hiç durmadan gelişen Yapay Zekanın bir alt dalı olan Derin Öğrenme, sektörde gün geçtikçe kendisini göstermektedir. Gelişen hesaplama gücü ve veri çoğunluğu sayesinde hız kazanan Derin Öğrenme, makine öğrenmesinin bir alt dalı olup birçok veriyi kolayca işleyip, günümüz makine öğrenmesi algoritmalarını doğruluk alanına kıyasla büyük oranda geçmiştir.
Bu study grubunda, derin öğrenmenin tarihini, nerelerde, hangi alanlarda kullanıldığına dair bilgi verilecek, daha sonra yapay nöral ağların çalışma mantığı üzerinde durulup, derin nöral ağlara da bu mantığı kavrattırılacak ve son olarak nasıl implemente edildikleri hakkında, hangi frameworklerin kullanılıp farkları üzerinde durulacak.
Eğer siz de bu konulara ilgili, makinelerin nasıl öğrendiklerini merak ediyorsanız o zaman bu kursa aradığınız şeyi bulacağınıza inanıyorum. Gelmeden önce biraz Python bilmeniz ve eski türev bilgilerinizi gözden geçirmeniz tavsiye edilir.

 • Starting Date: 11 October 2019 – 17:30
 • Group Manager: Metehan Seyran
 • Course Duration:7-weeks(Friday)
 • Location: EEB 5101

Registration Form